Çocukluk Döneminde Ne zaman DKT Ye Başvurmalıyız?

Çocukluk Döneminde Ne zaman DKT Ye Başvurmalıyız

Çocukluk Döneminde Ne zaman DKT Ye Başvurmalıyız

Dil ve konuşma bozukluklarında ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. 2.5 yaşından sonra çocukların sözcük dağarcığı hızla gelişiyor. Bu nedenle 3 yaş öncesi başlayan tedavi ile çocuğun gelişimsel eğrisini değiştirmek erken müdahale sayesinde mümkün oluyor. 3 yaşında dil konuşma gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır, artık çocuk bu yaşa geldiğinde tam anlaşılırlık bekleriz, yalnızca ebevynleri değil yabancılar ile  de iletişim kurarken yetişkine yakın anlaşılırlık olması gerekir.

Ne kadar erken müdehale olursa o kadar iyi özellikle 3 yaş ve çevresi yaşlarda konuşmaya dair ufak bir şüpheniz bile varsa Dil ve Konuşma Terapistine başvurmanız  sizin ve çocuğunuz açısından en yararlısı olacaktır.

Çocuğunuzda göz teması az ise, streotipik hareketler varsa jestle bile iletişim kurmuyorsa 3 yaşından küçük olsa bile bir Dil ve Konuşma Terapistinin görmesi gerekir. Eğer 3 yaşından büyükse ve bu davranışları gözlemliyorsanız en kısa zamanda bir Dil ve Konuşma Terapistine başvurun.

Bebeklik döneminde  9. aydan sonra niyetli iletişim dönemi başlar. Bebeğiniz sizle iletişime geçmeye çalışır istediği şeyleri jest ve işaretlerle ifade eder. 12 Aydan sonra tek sözcük dönemine girilir 1-2 yaş arası dil ve konuşma becerilerinde hızlı bir artış olur. Bebeğiniz 18 ayda tek sözcük ifadeleri kullanmıyorsa (gel, git ,ver) gibi Dil ve Konuşma Terapistine götürmeniz dil ve konuşma gelişimi açısında oldukça önemlidir. Bazı uzmanlar 16. ayda hala tek sözcük kullanılmıyorsa değerlendirme önerir çünkü 18. ayda 2 sözcüklü ifade dönemi başlar.

Unutmayın ”onun babası da geç konuştu”, ”erkekler geç konuşur normaldir” tarzında cümlelere aldırış etmeyin! Bir şüpheniz varsa derhal Dil ve Konuşma Terapistine gidin çocuğunuzun geleceğini  riske atmayın.

Akıcılık bozukluğu olarak adlandırdığımız kekemelik  ve hızlı bozuk konuşma,  konuşmanın akıcılığında yaşanan sorunlardır. Hızlı bozuk konuşma halk arasında çok bilinmezken daha çok kekemelik bilinir. Konuşmanızda akıcısızlık yaşadığınızı düşünüyorsanız bir Dil ve Konuşma Terapistine başvurun, DKT ler size yapacakları değerlendirme sonrası doğru bilgiyi vereceklerdir.

Eğer çocuğunuzda  bu durumdan şüpheleniyorsanız çocuğa ASLA sen kekemesin, kekeleme!, bak yine kekeliyorsun tarzında  cümle kurmayın. Onu düzeltmeye çalışmayın, sakin ol, nefes al, tarzında telkinlerde bulunmayın, onun cümlesini tamamlamayın. Çocuğu bir Dil ve Konuşma Terapistine götürürseniz gerekli değerlendirme ardından akıcısızlığının kronik mi yoksa geçici mi olduğu konusunda doğru bilgiyi verecektir. 3 yaş ve öncesi dil ve konuşma gelişimi açısından oldukça önemli olduğundan en ufak bir şüphede bile dil ve konuşma terapistine gitmenizde yarar var.

 

Çocukluk Döneminde Ne zaman DKT Ye Başvurmalıyız

Mert ALTINTAŞ

DKT Türkiye .Com Kurucusu ve Yöneticisi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, SBF, DKT öğrencisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu