(Multiple Opposition) Çoklu karşıtlık yaklaşımı nedir?

(Multiple Opposition) Çoklu karşıtlık yaklaşımı nedir

Çoklu karşıtlık yaklaşımı nedir? Orta dereceli ve ciddi fonolojik bozukluğu olan öğrenciler için oldukça yararlı bir konuşma terapisi yöntemidir. Bu, kontrastif bir konuşma terapisi modeline dayanır ve minimal çiftler terapisiyle benzerdir.

Minimal çiftler terapisinde, bir hedef ses, bir hata sesi veya silme ile karşılaştırılır. Örneğin, /s/ – /t/, veya sun tun olur. Minimal çiftler terapisinde, karşıtlıklı kelime çifti kartları oluşturulur ve çocuklara /s/ sesini karşıt sesle karşılaştırmaları öğretilir. Bazı basit örnekler aşağıda gösterilmiştir. Örneğimizde, /s/ fonemi /t/ ile yer değiştirmiştir.

Bu nedenle, çocuk yanlış bir şekilde “I feel tick” yerine “I feel sick” üretmiş olabilir. sick – tick see – tea sore – tore Önemli konuşma hataları olan çocuklar, birçok sesi tek bir sese dönüştürebilirler. Buna fonem çökmesi denir. Örneğin, /k p h tr/ sesleri, t ile değiştirilebilir.

Bunu, 1-4 fonem çökmesi olarak tanımlarız, burada 4 fonem, tek bir fonem olan /t/ ile değiştirilir. Bu belirli fonem çökmesine sahip bir çocuk, “My cat likes to purr when he’s happy” cümlesini “My tat ti to turr when he tatty” şeklinde üretebilir. Konuşma terapisi için çoklu zıtlıklar, çocuğun fonem çökmesinden en fazla 4 hedefi hedefler ve çocuğun hata yaptığı yerle karşılaştırılır.

Verdiğim ekte Çoklu karşıtlık yaklaşımı terapisi örneği vardır.

Mert ALTINTAŞ

DKT Türkiye .Com Kurucusu ve Yöneticisi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, SBF, DKT öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu