Universal Gramer Nedir?

Universal Gramer Nedir
Mental health vector illustration. Two humans head silhouette talk each other, psychotherapy design concept. The psychiatrist untangle the patient thoughts.

Çocukların nasıl konuştuğunu anlamak için öncelikle universal gramer kavramını bilmeliyiz. Universal gramer özelliği tipik gelişim aşamalardan geçerek doğan bir çocuğun beyninin dünya üzerinde kullanılan bütün gramer kurallarını çözme yeteneğine sahip olmasıdır. Dilbilimci Noam Chomsky tarafından ortaya atılmış insana ait bir özelliktir ve bu özellik beynin biyolojik olarak sahip olduğu evrensel bir özelliktir.

Universal Gramer özelliği, bir insanın doğduğunda otomatik bir şekilde belirli bir kültürün ve o kültüre ait dilin dilin bir mensubu olmadığı gibi, doğumdan sonra nerede hangi dille karşılaşmışsa zamanla o kültürün ve o dilin insanı haline geleceğini söylemektedir. Yani bebekler dünya vatandaşı olarak doğup sonra bulundukları coğrafyanın kültür vatandaşları olurlar.

Bu konuda tek yumurta ikizleri ile yapılan çalışmalara göz atabiliriz. Genleri en az %80 oranında ortak doğan tek yumurta ikizleri doğumlarından sonra ayrıldıklarında ve farklı farklı kültürlerde büyütüldüklerinde son sözün genler tarafından değil, içinde yetiştikleri kültürler tarafından söylendiği saptanmıştır. Bu türden ikizler farklı farklı dilleri konuşurlar, farklı giysiler giyinirler, farklı inançların peşinden giderler ve farklı davranış örüntüleri gösterirler.
Bu açıklamalardan çıkaracağımız sonuç şudur: İnsanın dili ve kültürü bulunduğu coğrafyaya göre şekillenmektedir. Dil, genetik bir durum değil aksine çevresel koşullar ile şekillenen bir olgudur. Bütün bunların nedeni de beyinlerimizin dış ortama adaptasyon gücünden kaynaklanmaktadır.

 

Universal Gramer Nedir?

Can Ateş

DKT Türkiye yöneticisi ve yazarı; Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi 2019 mezunu; İstinye Üniversitesi, SBF, DKT Lisans öğrencisi,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu